Urszula Jurkowicz
nauczyciel rehabilitacji ruchowej
Samorządowego Przedszkola nr 26
Integracyjnego w Białymstoku
SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH Z GIMNASTYKĄ KOREKCYJNĄ
Miejsce ćwiczeń: przewietrzony hol przedszkolny
Wiek ćwiczących: 6 lat
Czas trwania: 30 minut
Przybory: laski gimnastyczne
Zadania główne:
· Wzmacnianie mięśni grzbietu i klatki piersiowej
· Ćwiczenia oddechowe
· Wzmocnienie mięśni stóp
Cele:
Wiadomości:
· Dziecko wie jak wygląda prawidłowa postawa ciała
Psychomotoryka:
· Dziecko rozwija koordynację wzrokowo-ruchową
· Dziecko dokładnie odtwarza ruchy
Umiejętności:
· Dziecko chodzi „gąsienicą”
TOK ZAJĘĆ
|
TREŚĆ, OPIS ĆWICZENIA
|
UWAGI ORGANIZACYJNO-
-METODYCZNE
|
Część I
wstępna
Czynności organizacyjne
Zabawa ożywiająca kształtująca postawę
Ćwiczenie stóp
|
Zbiórka, powitanie.
Pobranie lasek.
Bieg w różnych kierunkach z omijaniem lub przeskakiwaniem leżących lasek. Na sygnał zatrzymanie w postawie skorygowanej.
Chód „gąsienicą” wokół laski.
|
Ustawienie w szeregu, przyjęcie postawy skorygowanej.
Ćwiczący kolejno pobierają laski gimnastyczne, układają je w dowolnym miejscu na podłodze.
Głowa i szyja wyciągnięte w górę, łopatki ściągnięte, brzuch wciągnięty, pięty złączone palce lekko rozwarte.
„Zwijanie" palców przesuwając po podłodze piętę w stronę palców.
|
Część II
Główna
Ćwiczenia ogólnorozwojowe wzmacniające mięśnie posturalne oraz ćwiczenia stóp
|
Przejść przez trzymaną za końce laskę jedną, potem drugą nogą, przenieść ją za plecami w górę i w przód.
W staniu palce stóp obejmują laskę na jednym końcu – posuwanie się krokiem dostawnym od jednego do drugiego końca laski.
W staniu bokiem do laski – przeskoki obunóż z jednej strony na drugą.
W staniu przodem do laski – przeskoki „nożycowe” przez laskę.
Czworakowanie między laskami, na sygnał usiąść skrzyżnie przy najbliższej lasce, ręce w „skrzydełka”.
W siadzie klęcznym, laska za plecami – powolny opad tułowia w przód i powrót do wyprostu.
Siad skulny, laska pod kolanami trzymana oburącz za końce, przejście do leżenia tyłem i powrót do siadu skulnego.
W siadzie laska trzymana oburącz ustawiona pionowo – wspinanie się po lasce palcami stóp w górę i zsuwanie w dół.
W siadzie skulnym, palce stóp oparte o laskę na jej środku – przetaczanie laski w przód i w tył.
W siadzie skrzyżnym, laska za plecami trzymana za końce –przesuwanie laski poziome i skośne „wycieranie ręcznikiem”.
W leżeniu przodem laska trzymana oburącz za końce – przenoszenie laski w przód ze skłonem tułowia w tył, następnie na plecy.
W leżeniu tyłem, laska trzymana za końce oparta o nogi – przeniesienie laski za głowę i dotknięcie podkurczonymi kolanami klatki piersiowej-wdech, powrót do leżenia-wydech.
|
Odmiana: Zamiast przenoszenia laski za plecami – przejście przez laskę w tył.
Stopy złączone, przeskoki na palcach.
Przeskoki na palcach.
Przyjąć postawę skorygowaną.
Ręce oparte z tyłu o podłogę.
|
Część III
końcowa
Ćwiczenie antygrawitacyjne
Ćwiczenie oddechowe
Czynności organizacyjne
|
Marsz we wspięciu na palce z laską opartą o głowę.
W marszu przenoszenie laski przodem w górę-wdech, opuszczanie laski-wydech.
Odłożenie lasek w wyznaczone miejsce, zbiórka w szeregu, pożegnanie.
|
Ustawienie po obwodzie sali.
|
SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH Z WYKORZYSTANIEM WORECZKÓW
Data: 5.11.2004r.
Miejsce ćwiczeń: hol przedszkolny
Wiek ćwiczących: 6 lat
Czas trwania: 30 minut
Przybory: szarfy, woreczki, 2 obręcze gimnastyczne
Zadania główne:
· Podrzuty i chwyty
· Wykorzystanie woreczków do ćwiczeń gimnastycznych
Cele:
Wiadomości:
· Dziecko wie jak bezpiecznie ćwiczyć z woreczkiem
· Współpracuje z kolegą
Psychomotoryka:
· Dziecko wyczuwa przestrzeń
· Rozwija koordynację ruchową
Umiejętności:
· Dziecko trafia do celu
TOK ZAJĘĆ
|
TREŚĆ, OPIS ĆWICZENIA
|
UWAGI ORGANIZACYJNO-
-METODYCZNE
|
Część I
wstępna
Czynności organizacyjne
Zabawa ożywiająca
Zabawa bieżna
Czynności porządkowo-dyscyplinujące
|
Zbiórka, powitanie.
Bieg w różnych kierunkach, ramiona rozłożone w bok – naśladowanie lotu motyla. Na sygnał nauczyciela zajęcie miejsca w najbliżej leżącej szarfie.
Zabawa „Ogonki”
Należy zdobyć jak najwięcej ogonków i starać się jednocześnie nie utracić swojego.
Zamiana szarfy na woreczek.
|
Ustawienie w półkolu.
Każde dziecko otrzymuje szarfę, układa z niej koło w dowolnie wybranym miejscu.
Zwrócenie uwagę na bezpieczeństwo podczas zabawy.
Każde dziecko wkłada sobie szarfę z tyłu za spodenki jak ogonek. Zabawa trwa do momentu usłyszenia sygnału. Powtarza się ją 3-4 razy.
Nauczyciel wyraźnie ustala zasady:
-nie wyrywamy szarf z rąk
-nie trzymamy swojej szarfy w ręce.
Ustawienie w rzędzie
|
Część II
główna
Ćwiczenie tułowia
Ćwiczenie równoważne
Ćwiczenie skoczne
Ćwiczenie zręczności
Ćwiczenie rzutne
Ćwiczenie celności rzutu
|
W staniu rozkrocznym skłon tułowia i przenoszenie woreczka między nogami w ósemkę.
„Winda”. Położyć woreczek na grzbiecie stopy, unosić nogę zgiętą w kolanie jak najwyżej i powoli opuszczać – winda jedzie w górę i zjeżdża w dół.
Woreczki ułożone na podłodze, przeskoki obunóż przodem, bokiem, tyłem, krokiem „nożycowym”.
W marszu podrzuty i chwyty woreczka obiema rękami.
Ćw. j.w. jedną ręką (na zmianę).
„Traf w okienko”. Dziecko trafia woreczkiem między rozstawione nogi współćwiczącego.
Trafianie woreczkiem do obręczy ułożonej na podłodze.
Trafianie woreczkiem do obręczy trzymanej pionowo w górze przez nauczyciela.
|
Dzieci ustawione w luźnej gromadzie.
Zmiana nogi ćwiczącej. Zwrócenie szczególnej uwagi na poprawną postawę ciała: plecy proste, ręce na biodrach, barki opuszczone, głowa trzymana prosto.
Zachowanie należytych odległości między ćwiczącymi dziećmi.
Na wysokość ok. 1m.
Ustawienie w parach naprzeciw siebie. Jedno dziecko wykonuje dwa rzuty, następnie dwa rzuty kolega.
Ustawienie w dwóch rzędach, każde dziecko trzyma woreczek. Po oddaniu wszystkich rzutów przeliczenie celnych rzutów, i zebranie woreczków.
|
Część III
końcowa
Ćwiczenie stóp
Ćwiczenie elongacji kręgosłupa
Czynności organizacyjne
|
Rzuty woreczkiem palcami prawej i lewej stopy na zmianę w przód oraz dojście do woreczka we wspięciu na palcach.
W staniu woreczek na głowie, powolny marsz we wspięciu na palcach. Zatrzymanie na sygnał, przysiad z woreczkiem na głowie.
W marszu włożenie woreczka do pudełka.
Zbiórka, pożegnanie.
|
Każde dziecko ćwiczy we własnym kierunku.
Zwrócenie uwagi na poprawne wykonanie przysiadu –na całych stopach.
Ustawienie w półkolu.
|
|